ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Ναυπακτιακός Αστέρας-Παναχαϊκή 0-1.

Η Παναχαϊκή πέρασε πολύ πιο εύκολα απ΄ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα από τη Ναύπακτο, επικρατώντας με 1-0 του τοπικού Αστέρα που κινδυνεύει με υποβιβασμό στο ερασιτεχνικό της Αιτωλοακαρνανίας αν δεν πάρει άμεσα βαθμούς.

Όι «κοκκινόμαυροι» αποσπάστηκαν με +5 από τη 2η θέση και επί της ουσίας έκαναν το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης, διορθώνοντας τη «γκέλα» της Αγυιάς.

Mόλις στο 16ο λεπτό ο Γιάννης Μπουρλάκης βρήκε το Βαγγέλη Αλεξόπουλο και αυτός με σουτ από κοντά έκανε το 0-1. Στο 42΄ κόρνερ του Μπουρλάκη, ο Τσακμάκης από κοντά αστόχησε να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα της Πάτρας.

Δύο λεπτά αργότερα γυριστή κεφαλιά του Λίτσου μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά «σωτήρια» ο Τσακμάκης έδιωξε επάνω στη γραμμή. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων Καρακλάιτς και Κέρι έκαναν ωραίο συνδιασμό, ο δεύτερος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι του τερματοφύλακα Μένιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 49΄ σουτ του Λιποράτσε η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 65ο λεπτό φάουλ του Νιφορόπουλου, κεφαλιά του Μαχαίρα, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κολοβούρη. Στο 89΄οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Καψάσκη, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Συνθέσεις

Ναυπακτιακός (Γιάννης Nταλακούρας):Μένιος, Αργυρόπουλος (79΄Πατρώνης), Μπάτσης, Ναουμίδης, Λίτσος (63΄Καζανάς), Μαχαίρας, Κοντογιάννης, Γιαννόπουλος, Βουκομάνοβιτς, Σαμπατάκος (63΄Καψάσκης), Νιφορόπουλος.

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Λιποράσε, Τσακμάκης, Σμίλτος, Στεργίδης, Κωνσταντακόπουλος, Τεγούσης, Μπουρλάκης, Καρακλάιτς (74΄Χαντί), Κέρι (83΄Κυβελίδης), Αλεξόπουλος (92΄ Γούλας).